Na ktorom prste nosíte prsteň? A viete, čo to znamená? Prstene môžu byť symbolom širokej škály vecí, ako je manželstvo, bohatstvo, status, príslušnosť k nejakej skupine a ďalšie. Ale viete, že špecifické prsty, na ktorých sa prsteň nosí, majú tiež rôzne významy? To, ako človek nosí prsteň, môže veľa vypovedať o jeho osobnosti, preferenciách a prioritách. Poznanie významu každého prsta vám môže pomôcť získať viac výhod z kruhu významu a sily. Prečítajte si význam nosenia prsteňov na konkrétnych prstoch.

Ľavý malíček

Tento prst na ľavej ruke môže symbolizovať rodinný stav alebo mafiánske väzby. Podľa slávnej tradície z 19. storočia dva prstene na ľavom malíčku symbolizovali, že muž, ktorý ich nosí, je ženatý. Spodný prsteň bol v tomto prípade zvyčajne snubný prsteň, prsteň na ňom bol pečatným prsteňom. Na druhej strane, vplyvom televíznych relácií kriminálneho žánru, nosenie prsteňa na tomto prste môže naznačovať spojenie nositeľa s kriminálnym svetom a mafiou. Nosenie masívneho prsteňa na ľavom malíčku bolo typické pre filmových zločincov a mafiánov.

Pravý malíček

Na tomto prste sa bežne nosia jednoduché prstene vyrobené z kovov, ako je striebro, železo a oceľ, a svedčia o profesii alebo promócii v konkrétnom odbore, napríklad v inžinierstve. Prstene na pravom malíčku tiež predstavujú dôveru v podnikanie a odrážajú skutočnosť, že pravá ruka je dominantnou rukou pre väčšinu populácie.

Ľavý prstenník

Tento prst je spojený so srdcom a náklonnosťou. V dávnych dobách sa verilo, že žila nazývaná Vena Amoris („žila lásky“) spája tento prst priamo so srdcom. Môže predstavovať rôzne aspekty vzťahu: rodinný stav, zasnúbenie, čistotu alebo sľub. Snubné prstene sa nosia na ľavom prstenníku, aby symbolizovali záväzok nositeľa k manželstvu. Na tomto prste sa nosia aj zásnubné prstene, ktoré ukazujú, že sa ich nositeľ chystá oženiť. Ľudia praktizujúci abstinenciu môžu na tomto prste nosiť aj prstene cudnosti. Páry, ktoré sa chcú zasnúbiť, môžu nosiť prstene s prísľubom na ľavom prstenníku.

Prstenník pravej ruky

V mnohých kultúrach symbolizuje pravý prstenník lásku a dôveru. V krajinách ako Nemecko, Rusko a India sa svadobné a zásnubné prstene nosia na pravom prstenníku. Tento prst môže vyjadrovať aj sebalásku a často sa používa na prstene, ktoré oslavujú nejaký míľnik alebo úspech.

Ľavý a pravý prostredník

Tieto prsty sa spájajú s naším životným cieľom a našou identitou. Keď ich zdobí prsteň nesúci význam, ako stredné a najvyššie, preto sa stávajú symbolom moci a schopností. Prsteň nosený na niektorom z týchto prstov je tiež výrazný, pretože vďaka centrálnej polohe prstov upúta pozornosť diváka na prvý pohľad.

Ukazovák ľavej ruky

Na tomto prste sa zvyčajne nosia ako ozdoba dramatické a výrazné prstene, napríklad kokteilové prstene z veľkých drahých kameňov. Králi, kňazi a iné mocné staroveké postavy nosili na tomto prste prstene, aby potvrdili svoju dominanciu a upevnili hierarchickú autoritu. Tento prst predstavuje vodcovstvo a ambície.

Ukazovák pravej ruky

Na rozdiel od iných kultúr sa v tradičných židovských manželstvách snubný prsteň nosí na pravom ukazováku, a nie na niektorom z prstenníkov. Pravý ukazovák sa považuje za najbližší k srdcu. Ukazovák zvyčajne dominantnej ruky sa tiež najviac používa, a preto je ideálnym miestom na to, aby bol prsteň ľahko viditeľný.

Ľavý a pravý palec

Palec je jediný samostatný prst oddelený od ostatných a pravdepodobne aj najsilnejší. Vyjadruje silu a slobodu myslenia. Ľudia často uprednostňujú nosenie širokých a objemných prsteňov na palcoch. Palce sú tiež predstaviteľmi logiky a sily vôle.

V celej histórii sa verí, že výber prsteňov pre prstene má duchovný alebo mystický význam. V chiromantii sa ruky a prsty spájajú s atribútmi gréckych bohov a predpokladá sa, že nosenie konkrétnych drahých kameňov na určitom prste môže priniesť šťastie. Symbolika a význam každého prsta pri nosení prsteňov môže ovplyvniť spôsob, akým sa rozhodnete ich nosiť.

Malíček ovláda Merkúr, ktorý symbolizuje intuíciu, inteligenciu a presvedčenie. Hovorí sa, že výber kameňa, ako je jantár, citrín alebo mesačný kameň v prsteni, ktorý nosíte na malíčku, posilňuje silu Merkúra vo vašom živote.

Prstenník symbolizuje večnú lásku, kreativitu a krásu. Predpokladá sa, že je spájaný s gréckym bohom Apolónom, zatiaľ čo medzi najlepšie  drahokamy v prsteni pre tento prst patria nefrit, ametyst, mesačný kameň, zafír a tyrkys.

Prostredník predstavuje zodpovednosť, rovnováhu a dušu. Do prsteňa pre tento prst vyberajte jeho súvisiace drahokamy ako sú koral, akvamarín a ružový kremeň, ktoré majú mať všetky upokojujúce vlastnosti.

Ukazovák ovláda Jupiter – symbolizuje ambície, vodcovstvo a sebavedomie. Predpokladá sa, že nosenie prsteňa s modrým topásom, ametystom alebo lapis lazuli na tomto prste podporuje vlastnosti Jupitera vo vašom živote.

Palec je jediný prst, ktorý nie je spojený so žiadnym gréckym bohom. Verí sa, že symbolizuje silu vôle a sebapresadzovanie.

 

Jeden komentár na Význam každého prstu pre prstene

  1. Toto je veľmi zaujímavé. Nikdy som nevedel, že každý prst má zvláštny význam.

Pridaj komentár

*