Zaujímajú vás staré povery, ktoré sa týkajú jedla. Prečo si ľudia hádžu soľ cez ľavé rameno? Tu je sedem najlepších povier o jedle, ktoré musíte vedieť. Niektoré vám môžu byť známe, iné nie. Ale bolo by múdre, keby ste si ich všetky zapamätali… však?

1. Ryža – hádžte ju pre prosperitu a plodnosť.
Táto povera, ktorá pochádza z Talianska, je známa väčšine ľudí. Zrodila sa v časoch, keď sa manželstvo uzatváralo na prevod pôdy a moci. Hádzanie ryže po novomanželoch sa považovalo za želanie bohatstva a plodnosti. Prečo práve ryža? Nuž preto, lebo bola lacnejšia a menej bolestivá ako hádzanie fíg. Teraz, samozrejme, hádžeme konfety. Nie sú také lacné a oveľa ťažšie sa odstraňujú.

2. Nalievanie dvoch šálok čaju z tej istej kanvice – smola.
Ak si nalejete dve šálky čaju z tej istej kanvice, prinesie vám to smolu. Samozrejme, dnes sa čaj zvyčajne pripravuje z čajových vrecúšok. Smolu máte, ak máte priateľa, ktorý si z jedného čajového vrecúška uvarí dve šálky čaju.

3. Rozsypanie soli prináša smolu. Jej hádzanie prináša šťastie.
Ak vysypete soľ, pripravte sa na to, že budete uvrhnutí do večného zatratenia – alebo niečo podobné. Našťastie môžete tento katastrofálne zlý obrat šťastia zvrátiť tak, že si soľ jednoducho hodíte cez plece. Na ľavé rameno.

Pôvod týchto dvoch povier?

Nešťastie z rozsypania soli údajne pochádza z da Vinciho Poslednej večere, v ktorej Judáš Iškariotský prevráti soľničku. Úprimne povedané, nie je to najhoršia vec, ktorú urobil.

V skutočnosti obe povery pochádzajú z čias, keď bola soľ veľmi drahá (a dokonca sa používala ako platidlo – skúste si z peňaženky odpočítať 37 zrniek). Rozsypanie soli samozrejme znamená únik peňazí. Hádzanie soli robili len tí, ktorí si to mohli dovoliť – a navyše ste zrejme mohli trafiť aj diabla medzi oči. Samozrejme, za predpokladu, že čert sedí na vašom ľavom pleci.

4. Ak si muž a žena nalejú spolu čaj, do roka spolu počnú.
Nechcete mať dieťa s mužom alebo ženou, s ktorými pijete čaj? Potom spolu čaj nepite!

5. Rozbiť vajíčko s dvoma žĺtkami znamená dvojičky… alebo smrť.
Hej, ak niekedy rozbijete vajce s dvoma žĺtkami, osoba vo vašom najbližšom okolí porodí dvojčatá. V severskej kultúre majú trochu iný pohľad. Veria, že rozbitie vajíčka s dvojitým vajíčkom znamená smrť. Výber je asi na vás.

6. Bublinky na káve môžu znamenať, že vám prídu peniaze.
Káva na konci večere by mohla byť znamením, na ktoré ste čakali. Ak sa bublinky na vrchu vznášajú smerom k vám, znamená to, že čoskoro prídete k peniazom.

7. Diera v chlebe… Uf, ach!
Ak si nakrájate do chleba a ten obsahuje veľkú dieru, niekto pri stole sa chystá zomrieť. Diera je symbolom otvoreného hrobu.

Odporúčam vám, aby ste, ak večeriate s hosťom, ktorý ťaží z kávových bubliniek, a vy máte rozkrojený chlieb s dierou, dbali na to, aby od stola neodchádzal s dlhom…

Bez komentárov

Myslíte, že je táto povera pravdivá?

Pridaj komentár

*