Povery sú presvedčenia alebo praktiky, ktoré nie sú založené na dôkazoch, ale predpokladá sa, že majú silu ovplyvňovať udalosti alebo chrániť pred zlom. Sú súčasťou ľudskej kultúry už celé stáročia a možno ich nájsť takmer v každej spoločnosti na svete.

Najznámejšie povery

Jednou z najznámejších povier je presvedčenie, že prekríženie prstov prinesie šťastie. Tento zvyk vznikol v stredoveku, keď ľudia krížili prsty, aby odohnali zlých duchov alebo požiadali o ochranu Boha. Aj dnes si mnohí ľudia prekrížia prsty, keď chcú dúfať v šťastie, napríklad pred dôležitou skúškou alebo počas športového zápasu.

Ďalšou obľúbenou poverou je viera, že nosenie zajačej labky prinesie šťastie. Táto viera pochádza z dávnych čias, keď ľudia verili, že králiky sú magické bytosti. V niektorých kultúrach sa verilo, že králičia noha má moc odháňať zlých duchov a prinášať šťastie. Mnohí ľudia dodnes nosia králičiu labku ako talizman pre šťastie, hoci neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali jej účinnosť.

Ďalšou rozšírenou poverou je presvedčenie, že rozbitie zrkadla prinesie sedem rokov smoly. Táto povera pravdepodobne pochádza zo starovekého presvedčenia, že zrkadlá majú moc zachytiť dušu a rozbitie zrkadla uvoľní uväznenú dušu a prinesie nešťastie. Mnohí ľudia sa dodnes vyhýbajú rozbíjaniu zrkadiel, hoci táto viera nemá vedecký základ.

Medzi ďalšie obľúbené povery patrí hádzanie soli cez plece na odohnanie zlých duchov, nosenie šťastného centu na prilákanie šťastia a vyhýbanie sa číslu 13, ktoré sa v mnohých kultúrach považuje za nešťastné. Hoci povery nie sú založené na vedeckých dôkazoch, mnohí ľudia stále veria v ich silu a naďalej ich praktizujú v každodennom živote.

 

Bez komentárov

Myslíte, že je táto povera pravdivá?

Pridaj komentár

*