Povery - Amulety a talizmany

Čo znamenajú starobylé amulety a talizmany.

Alfa a Omega – je jednou z najčastejšie používaných formúl. Ide o prvé a posledné písmeno gréckej abecedy a znamená začiatok a koniec.
Abraka Dabra – starohebrejsky abrek ad abra – hrom a blesk. Napísaná formula v tvare trojuholníka na kuse pergamenu zavesenom na krku chráni pred bolesťami.
Agla – začiatočné písmená hebrejského výrazu Ajet Gadol Leolam Adona, co v preklade znamená „Adonaj (Boh) bude veľký na veky vekov.“
Amen – Nech sa stane vôľa Tvoja – tieto slová existujú v rôznych podobách v arabských aj egyptských nápisoch.
Ananisapta – začiatočné písmená dum, ktoré kabalisti čítajú takto: Antidotum (protijed), Nazareni (zasvätenci Krista), Auferat (odstránenie), Intoxication (opojenie), Sanctificat (posvätenie), Alimenta (pokrm), Pocula (pohár), Trinitas (Svätá Trojica), Alma (životodárna. Je to talizman proti rôznym chorobám.
Arse Verse – z latinčiny averte ignem – obráť oheň – forumlka, ktorá bola gravírovaná na vstupné dvere, aby ochránila dom pred požiarom.
Efesia Gramata – používa sa pri talizmanoch na splnenie prianí.
Adim Š Anach Šust Lilit – tieto slová písali hegrejské pôrodné babice na stená izby, kde bude žena rodiť. Znamená to: Lilit, choď preč! Lilit bolo pomenovanie démona, ktorý bol nebezpečný najmä pre tehotné ženy a novorodencov.
Abrasax alebo Abraxas – z hebrejského Bareša – Blahoslavený. V stredoveku sa používal na talizmany s iniciálami Ježiša Krista – Pomazaný.

Fenomén tzv. „zlých očí“ alebo „z očí“ je zdrojom zlej energie, ktorá môže spôsobiť veľa problémov. Džaturara znamená v taliančine ublíženie niekomu samotnou existenciou alebo slovom, kedy nastáva mučivý nepokoj, strach, zdravotné problémy. Aj proti tomuto javu sa v minulosti používali ochranné amulety.
Šíp – symbol slnečných lúčov, veľmi často zdobený miniatúrnymi okrasami, vyrobený zo zlata alebo striebra a zavesený na krku je dobrou ochranou proti zlým úmyslom.
Sekera – ničí zlé sily. Je silným amuletom pre Strelcov a Baranov.
Gravírovaný klinec – poskytuje energetickú ochranu. Každý rok v septembri pri úplnku zatĺkali Rimania klince do múrov Jupiterovho chrámu, ako ochranu pred zemetrasením.
Thorovo kladivo – amulet chrániaci pred nepriateľmi.
Polmesiac – je amulet, ktorý pochádza ešte z doby bronzovej. Má silnú ochrannú moc pre ľudí aj zvieratá. Židovské ženy ho nosili zo striebra zavesený na krku. Orientálne ženy si zdobia čelá polmesiacom – šanbbina.
Oko – je silný amulet mnohých civilizácií. Je symbolom pohľadu, ktorého sila a moc sa zvyšuje, ak je vyhotovený ako amulet. Vyskytuje sa ako oko obklopené zvieratami vyvolávajúcimi strach – má silu premôcť všetkých, ktorí by sa pozerali zlým pohľadom.
Horovo oko (Udžat) – je silným a významným amuletom, skladajúcim sa zo šiestich častí, ktoré zastupujú ľudské zmysly. Symbolizuje predvídavosť a poznanie. Oznamuje tiež stálu prítomnosť bohov, ktorí všetko vedia a vidia. Veľmi často bolo používané ako ochranný amulet proti zlým pohľadom. Egypťania ho nazývali Udžat. Nosili ho na zápästí ako amulet dobrého zdravia.
Pentagram – Z Biblie je známy aj ako Šalamúnova pečať. Označuje sa tiež ako kľúč do kráľovstva nebeského, znamená inšpiráciu a dokonalosť. V Biblii je spomínaný taktiež ako amulet chrániaci pred duchmi zla. Je symbolom chápavosti, múdrosti a vzdelania. Každý cíp znamená jednu cnosť – veľkodušnosť, dobrotu, zdržanlivosť, láskavosť a pietu. Každý špic sa interpretuje aj ako jedna radosť Panny Márie – Zvestovanie, Narodenie, Zmŕtvychvstanie, Vystúpenie na nebesia a Začiatok vlády. Kresťanstvo využíva pentagram ako symbol pre päť rán Ukrižovaného a ako symbol kruhu spojenia začiatku a konca v Kristovi. Najznámejším symbolom čiernej mágie a satanizmu je obrátený pentagram – tri hroty obrátené nadol a dva nahor, často umiestnený v uzavretom kruhu. Podľa interpretácie satanistov zostupujúce hroty symbolizujú pád a poníženie svätej Trojice, prípadne reprezentuje Kernosa, rohatého nočného lovca.
Jantra – univerzálny indický symbol, ktorý predstavuje najvyššie spojenie, božskú silu. Veľmi silný ochranný amulet pri meditáciách a pre vlastnú ochranu.

Baran – sile talizmanov príliš nedôveruje. Ak si predsa len nejaký vyberie, je v tvare podkovy alebo kríža. Z kameňov je mu najbližší opál, ktorý posilňuje city a sexualitu. Aktívni Barani celkom radi riskujú, hodiť sa im bude ochranný amulet v podobe podkovy, ktorá značí šťastie a pokoj. Pre Baranov, čo veľa cestujú, možno odporučiť včelu – symbol usilovnosti a vôle dotiahnuť veci do konca.

Býk – páčia sa mu hlavne veselé symboly ako lienka, sokol, žaba. Pozitívne naňho vplýva červená niť uviazaná okolo členka alebo zápästia. Slnečný kameň v ňom prebúdza lásku a vášeň. Znameniu Býka prinesie úspech a šťastie zlatá lienka. Sokol potom napomôže k odvahe a oslobodeniu sa od závislostí vo vzťahoch i financiách.

Blíženci – životnú energiu a inšpiráciu mu prináša keltský kríž. Ruženín mu dodá tvorivosť a obmäkčí citový chlad. Blíženec je neustále v pohybe, a preto uvíta kľúč, ktorý pomyselne otvára bránu poznania. Blíženci môžu oceniť aj kríž, ktorý predstavuje svetové strany a spojenie medzi mužskou (jang) a ženskou energiou (jin).

Rak – vhodnými amuletmi sú tie vo forme zvierat alebo kvetov, chránia totiž jeho zdravie a dodávajú mu silu. Kameň avanturín mu pomôže pri plnení snov. Pre emocionálnych Rakov je vhodná korytnačka, prináša im múdrosť, chápavosť, vyrovnanosť a silu, tiež plodnosť a dlhovekosť. Úspech, zdravie, bohatstvo a vernosť v láske Rakom zaistí amulet štvorlístka.

Lev – obľubuje takzvaný tretí slnečný pentakel, ktorý mu dodáva istotu, optimizmus a vyrovnanosť. Mačacie oko mu do vzťahov prinesie radosť, šťastie a stabilitu. Pre znamenie Leva je ideálny amulet slnka – symbol energie a sily. Talizman v podobe draka Levom dodáva odvahu na cestách, prispieva aj k dlhovekosti a zdravie. Slon potom prináša blahobyt a šťastný život.

Panna – stačí jej uzol na vreckovke alebo bozk od milovaného človeka. Tigrie oko ju zblíži s partnerom a dodá rovnováhu a jednotu. Panny potrebujú poriadok a istotu, vhodný je pre nich amulet v tvare štvorca, ktorý symbolizuje stabilitu a logiku. Zelený svrček Pannám obstará úspech v práci, ľalie preorientovaním sa na pokoj a vernost.

Váhy – dobrým kameňom pre Váhy je obsidián, ktorý harmonizuje a čistí priestor. Ako ochranný šperk je vhodný ruženín alebo biele perly, no najlepší je akvamarín, ktorý je prísľubom šťastného manželstva. Váhy nech si zaobstarjú talizman v tvare srdca, bude ich potom obklopovať láska. K podpore dôvery a nádeje pre pozitívny vývoj sa hodí hviezda.

Škorpión – hodí sa k nemu Thorovo kladivo. Je to silný amulet, ktorý chráni pred zlom, nebezpečenstvom a dodáva energiu. Pre Škorpiónov je výborný Skarabeus, ktorý značí večný kolobeh života, dodáva múdrosť, zdravie a dlhovekosť. Užitočná je Škorpiónom aj žaba – talizman prosperity a plodnosti.

Strelec – vhodné sú gotické amulety, napríklad pentagram. Dobrý je kameň lapis lazuli, ktorý prináša do vzťahov úzke a trvalé spojenie. Strelci ocenia amulet z tyrkysu, ktorý ich ochráni na cestách. Hviezda prináša nádej v ťažkých chvíľach a pomáha pri riešení problémov. Istý zásah zaručí šíp, sova zase Strelcom pridáva na múdrosti.

Kozorožec – by mal siahnuť po čiernych perlách, ametyste či po karneole, ktoré sú jeho ochrannými kameňmi. Karneol navyše zlepšuje priateľské a rodinné vzťahy. Kozorožcom prospievajú talizmany vyjadrujúce materiálne hodnoty – mince. Ďalej je to astrologický symbol našej planéty, ktorým je kríž v kruhu, ten značí spojenie krajiny a nebo.

Vodnár – prospeje mu sila keltskej špirály, ktorá ho zharmonizuje a upokojí. Vhodný je pre fluorit, ktorý podporuje zmysel pre zodpovednosť a pomôže objaviť stratenú telesnú rozkoš. Znamení Vodnára ochráni božie oko, povedie ho po ceste učenia a poznania. Pre Vodnára je vhodná zamulet číslica deväť, ktorá predstavuje tvorivú silu. Odporučiť možno tiež symbol jeho planéty, teda Urán.

Ryby – vhodné sú talizmany súvisiace s vodou. Môže to byť perla, mušľa, rôzne ulity alebo kamienok. Dobrý je aj mesačný kameň, ktorý ustaľuje narušenú citovú stabilitu a napätie. Dobré sú pre Ryby postavičky anjelov, elfov, škriatkov a víl. A pochopiteľne aj symbol rýb, znak dlhodobého rodinného šťastia a lásky.